Loading...

Социалната мрежа на България

9 Факта за лъжата от блога на KeNguru


1. Очите не винаги издават лъжците.

 "Очите на лъжецът винаги шарят и не те гледа в лицето." Това е едно от най-разпространените твърдения, в което няма нищо вярно. Психолози са правили проучвания като са гледали видеозаписи на хора, които казват истината и на такива, които лъжат. Внимателно са преброили случаите в които 2-та типа хора поглеждали наляво или надясно, или така нареченият шарещ поглед. След тези проведени проучвания не е открита показателна разлика при едните или другите.

                                                                                         



2. Детекторът на лъжата не е доказателство.

 Въпреки, че съществуват съдълища, в които детектора на лъжата се приема като доказателство, има много начини устройството да бъде надхитрено. Причината е, че това което детекторите измерват са стресът и тревогата, а както може би ви е ясно, доста лъжци са се специализирали в това да бъдат напълно спокойни при екстремни обстоятелства, а също така е нормално невинни хора да бъдат под голямо напрежение заради самата процедура.







3. Често лъжците заблуждават себе си.

 Самохвалковците и измамниците повечето пъти изглеждат прозрачни в очите на другите, но много вероятно е да заблуждават и самите себе си. Изследване от 2011г. показва, че хора, които обичат да преписват на тестовете често надценяват способностите си. Иначе казано - по-лесно е да излъжеш себе си, от колкото околните.


4. Често хората лъжат, когато времето ги притиска

 По-рядко се случва лъжата да е умишлено зло. Повечето хора лъжат, когато нямат време да измислят друга алтернатива и не се сещат какви могат да бъдат последствията от лъжата. Според проучване от 2012г., когато се налага някой да вземе моментално решение, той е по-склонен да излъже в негова полза. Шаул Шлави - психолог от Амстердамския университет казва, че когато се налага на някой да действа бързо, той би направил всичко по силите си, за да си осигури печалба, но когато има повече време да разимсли, по-скоро би се въздържал от измамата.


5. Пручване сред американци показва, че средно човек лъже поне един път дневно.

 Вероятно това не се отнася само за средностатистическият американец. Друго изследване показва, че 56% от запитаните американци вярват, че няма да бъдат разкрити.


6. Възможно е лъжата да е възникнала за подобри взаимоотношенията между хората.

 И ако се замислите има нещо вярно в това. Какъв е най-сигурният начин да накараш някой да ти съдейства? Вероятно трябва да прикриеш истинските си намерения.


7. Хората започват да лъжат съзнателно едва на две годинки.

 Мислите си, че децата са най-искрените и чисти същества? Не е точно така. Хората развиват способността да лъжат малко след като проходят, показват научни изследвания. Най-често се опитват да го правят за да получат нещо, което искат от родителите си.


8. Лъжейки всеки ден най-вероятно ще поумнеете.

 Изследвания проведени през 2005г. показват, че хората, които лъжат постоянно имат доста повече "бяло вещество" в префронталния кортекс. Това е частта от мозъка, която отговаря за рационалността и познанието.


9. "Серумът на истината" не е напълно сигурен

 Въпреки това, което сте чували и чели за него, "серумът на истината", или натриев пентотал не кара хората да казват истината.



снимка: google.bg

автор: Петър Донев




Коментари

Няма коментари
Трябва да си логнат за да коментираш